Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Сімейним кодексом України, Порядком провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», враховуючи рішення комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті П’ятихатської міської ради від 19 жовтня 2022 року № 10-2/22 «Повторний розгляд питання про надання до П’ятихатського районного суду Дніпропетровської області висновку про доцільність/недоцільність позбавлення батьківських прав гр. Козак А.К. відносно малолітньої дитини Мяснікової Анни, призначення опікуна», виконавчий комітет міської ради
ВИРІШИВ:
1. Затвердити висновок про доцільність позбавлення батьківських прав громадянки КОЗАК Анастасії Костянтинівни, ХХХХХ року народження, яка зареєстрована за адресою: Дніпропетровська обл., Кам’янський р-н, м. П’ятихатки, вул. ХХХ, буд. ХХ, кв. ХХ, відносно малолітньої дитини МЯСНІКОВОЇ Анни Дмитрівни, ХХХХХ року народження, стягнення аліментів на утримання дитини і недоцільності призначення громадянки КАРПЕНКО Анни Петрівни, ХХХХХ року народження, яка зареєстрована за адресою: Дніпропетровська обл., Кам’янський р-н, м. П’ятихатки, вул. ХХХ, буд. ХХ, кв. ХХ, опікуном над малолітньою МЯСНІКОВОЮ А.Д., що додається.
2. Покласти координацію роботи щодо виконання даного рішення на службу у справах дітей виконавчого комітету міської ради, контроль – на першого заступника міського голови Сергія КРИВОРУЧКА.
Міський голова Гілал ІСАЄВ
Додаток
до рішення виконавчого
комітету міської ради
від 27 жовтня 2022 року №144
В И С Н О В О К
про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів на утримання дитини та недоцільності призначення опікуна
На розгляді у П’ятихатському районному суді Дніпропетровської області знаходиться цивільна справа за позовом Карпенко Анни Петрівни до Козак Анастасії Костянтинівни, третя особа орган опіки та піклування в особі служби у справах дітей виконавчого комітету П’ятихатської міської ради Дніпропетровської області про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів та призначення опікуном.
Ухвалою П’ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 01 серпня 2022 року справа № 190/880/22 провадження № 2/190/297/22 ухвалено витребувати від органу опіки та піклування в особі служби у справах дітей виконавчого комітету П’ятихатської міської ради Дніпропетровської області висновок щодо доцільності позбавлення батьківських прав Козак Анастасії Костянтинівни відносно малолітньої дитини Мяснікової Анни Дмитрівни та подання щодо доцільності призначення Карпенко Анни Петрівни опікуном над малолітньою Мясніковою А.Д.
19 жовтня 2022 року під час повторного розгляду даного питання на комісії з питань захисту прав дитини при міськвиконкомі, встановлено наступне.
Громадянка Карпенко Анна Петрівна, ХХХХХ року народження, яка зареєстрована за адресою: Дніпропетровська обл., Кам’янський р-н, м. П’ятихатки, вул. ХХХ, буд. ХХ, кв. ХХ, звернулася до суду з позовною заявою про позбавлення батьківських прав громадянки Козак Анастасії Костянтинівни, ХХХ року народження, яка зареєстрована за адресою: Дніпропетровська обл., Кам’янський р-н, м. П’ятихатки, вул. ХХХ, буд. ХХ, кв. Х, відносно малолітньої дитини Мяснікової Анни Дмитрівни, ХХХХХ року народження, яка з народження проживає в родині гр. Карпенко А.П., стягнення аліментів на дитину та призначення Анни Петрівни опікуном над малолітньою Анною. Батько дитини Мясніков Дмитро Олексійович помер 08 лютого 2022 року (свідоцтво про смерть серії І-КЕ № ХХХХХ, видане Кременчуцьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кременчуцькому районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми).
Зі слів гр. Карпенко А.П., гр. Козак А.К. ніяким чином не піклується про дитину, не проявляє заінтересованості в її подальшій долі, не цікавиться успіхами доньки, станом здоров’я, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчанням та розвитком, підготовкою до самостійного життя, зокрема – не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкується з дитиною; не надає дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяє засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляє інтересу до її внутрішнього світу; не створює умов для отримання нею освіти – створились умови, які шкодять інтересам дитини, самоусунулася від її виховання.
Гр. Козак А.К. надала до міськвиконкому заяву від 02 вересня 2022 року, в якій зазначила, що згодна з тим, щоб її позбавили батьківських прав відносно малолітньої Мяснікової А.Д., так як не має змоги утримувати дитину, малолітня Анна з народження проживала в родині батька.
Також Козак Анастасія Костянтинівна надала до суду заяву від 24 червня 2022 року, завірену приватним нотаріусом Кам’янського районного нотаріального округу, в якій повідомляє суд та усіх кого це стосується, що вона відмовляється від своєї малолітньої Мяснікової Анни Дмитрівни, ХХХХХ року народження, та дає вільну і безумовну згоду на удочеріння своєї доньки громадянкою України Карпенко Анною Петрівною, ХХХХХ року народження.
Карпенко Анна Петрівна бажає встановити опіку над малолітньою Мясніковою Анною, за станом здоров’я може виконувати обов’язки опікуна, до кримінальної відповідальності не притягувалася, з правами та обов’язками опікуна ознайомлена.
Родина Карпенко А.П. проживає у приватній квартирі, умови проживання якої відповідають санітарно-гігієнічним нормам, в кімнатах чисто, присутні необхідні меблі та побутова техніка, для малолітньої Анни передбачена окрема кімната зі спальним місцем, місцем для навчання та розвитку. Створені необхідні умови для проживання, навчання та виховання дитини (акт обстеження умов проживання від 29 червня 2022 року служби у справах дітей міськвиконкому).
На засідання комісії Козак Анастасія Костянтинівна повідомила, що і надалі не бажає займатися вихованням своєї малолітньої доньки, не цікавиться життям та здоров’ям дитини, свідомо погоджується на позбавлення її батьківських прав відносно малолітньої Анни. Карпенко Анна Петрівна продовжує опікуватися малолітньою Анною, всебічно задовольняє потреби дитини, займається її вихованням, розвитком та бажає стати опікуном малолітньої Анни.
Згідно зі ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Сім’я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім’ї разом з батьками або в сім’ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини (ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства»).
Відповідно до ст. 27 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, держави-учасницівизнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.
При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її з’`язків із сім’єю, крім випадків, коли сім’я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним ( п. п. 94-102. рішення ЄСПЛ у справі «Мамчур проти України» від 16 липня 2015 року ( заява № 10383/09).
Як Суд зазначив у рішенні у справі «Нойлінґер та Шурук проти Швейцарії» (NeulingerandShuruk v. Switzerland), (заява № 41615/07, ЄСПЛ 2010 року): Інтерес дитини складається з двох аспектів. З одного боку цей інтерес вимагає, що зв’язки дитини з її сім’єю мають бути збережені, за винятком випадків, коли сім’я виявилася особливо непридатною. Звідси випливає, що сімейні зв`язки можуть бути розірвані лише у виняткових випадках, та що необхідно зробити все, щоб зберегти особисті відносини та, якщо і коли це можливо, «відновити» сім`ю.
З іншого боку очевидно також, що в інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у здоровому середовищі, та батькам не може бути надано право за статтею 8 Конвенції на вжиття таких заходів, що можуть завдати шкоди здоров`ю та розвитку дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Згідно до ч. 3 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.
Відповідно до п. п. 15, 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007р. «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з’ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК. При цьому, ухилення від виховання можна розцінювати лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Таким чином, членами комісії встановлено факт свідомого та умисного невиконання матір’ю своїх батьківських обов`язків щодо своєї малолітньої доньки, відсутності з її боку будь-якої участі у вихованні дитини, не надання матеріальної допомоги, свідоме самоусунення від забезпечення морального та духовного розвитку дитини та підтверджене під час засідання комісії бажання щодо позбавлення її батьківських прав.
Щодо позовних вимог про призначення гр. Карпенко А.П. опікуном над малолітньою Мясніковою А.Д. зазначаємо наступне.
Відповідно до статті 243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування.
Частиною 1 статті 55,58 ЦК України передбачено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки. Опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Відповідно до ч. 3 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до статті 61 ЦК України орган опіки та піклування встановлює опіку над малолітньою особою та піклування над неповнолітньою особою, крім випадків, встановлених частинами першою та другою статті 60 цього Кодексу.
Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини врегульовані Порядком провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 (надалі - Порядок).
Так, згідно п.п.22-25 Порядку, рішення про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, приймається районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської чи районної у місті (в разі утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади за місцем походження такої дитини за поданням служби у справах дітей. Статус дитини, позбавленої батьківського піклування, надається дітям, батьки яких позбавлені батьківських прав, що підтверджується рішенням суду.
Відповідно до п.35 Порядку, після встановлення статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади за місцем походження такої дитини вживає вичерпних заходів до влаштування її в сім`ю громадян України (усиновлення, під опіку, піклування, у прийомну сім`ю, дитячий будинок сімейного типу).
Враховуючи викладене, члени комісії вважають, що позовні вимоги в частині призначення гр. Карпенко А.П. опікуном над малолітньою Мясніковою А.Д. є передчасними та не підлягають задоволенню, оскільки вирішення питання щодо влаштування дитини повинно вирішуватись відповідним органом опіки та піклування після встановлення дитині статусу «дитини, позбавленої батьківського піклування» на підставі рішення суду про позбавлення батьківських прав матері дитини, яке набрало законної сили.
Згідно п. 38 Порядку, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, не можуть бути влаштовані в сім'ї осіб, які: не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу) – гр. Карпенко А.П. не надала для розгляду довідку про доходи.
Відповідно до п. 39 Порядку - особи, в сім’ї яких влаштовуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, зобов'язані пройти за направленням служб у справах дітей курс навчання з проблем виховання таких дітей (за винятком осіб, які бажають усиновити дитину) в центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Гр. Карпенко А.П. також не надала документів, які підтверджують родинні зв’язки з малолітньою Мясніковою А.Д., тому, для підготовки пакету документів для встановлення опіки над дитиною, Анні Петрівні необхідно пройти відповідний курс навчання.
Комісія з питань захисту прав дитини при міськвиконкомі вирішила рекомендувати органу опіки та піклування виконавчого комітету П’ятихатської міської ради затвердити висновок про доцільність позбавлення батьківських прав громадянки Козак Анастасії Костянтинівни відносно малолітньої дитини Мяснікової Анни Дмитрівни та стягнення аліментів на утримання дитини та недоцільності призначення громадянки Карпенко Анни Петрівни опікуном над малолітньою Мясніковою А.Д.
Враховуючи вищезазначене, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Сімейним кодексом України, Порядком провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», орган опіки та піклування виконавчого комітету П’ятихатської міської ради вважає за доцільне позбавлення батьківських прав громадянки Козак Анастасії Костянтинівни, ХХХХХ року народження, яка зареєстрована за адресою: Дніпропетровська обл., Кам’янський р-н, м. П’ятихатки, вул. ХХХ, буд. ХХ, кв. ХХ, відносно малолітньої дитини Мяснікової Анни Дмитрівни, ХХХХХ року народження, стягнення аліментів на утримання дитини та недоцільності призначення громадянки Карпенко Анни Петрівни, ХХХХХ року народження, яка зареєстрована за адресою: Дніпропетровська обл., Кам’янський р-н, м. П’ятихатки, вул. Привокзальна, буд. ХХ, кв. ХХ, опікуном над малолітньою Мясніковою А.Д.
Міський голова Гілал ІСАЄВ